Medlemmar

Margareta Agrenius glaskonstnär
070-792 44 35
Kvarnsandsv. 7
760 45 Grisslehamn
magrenius@gmail.com
Ulf Ahlner författare
073-667 25 02
Fiskaregränd 1
760 58 Grisslehamn
ulf.ahlner@gmail.com
Johan Althoff  författare
0176-26 11 33,  070-44 511 41
Virkesv. 8
761 11 Bergshamra
althoffjohan@gmail.com
Anne Andersson  keramik, bildkonst
Österledingev. 61
762 92 Rimbo
070-602 31 50
ann_helen2001@hotmail.com
annea-keramik-konst.blogspot.se
Nils Anundsson  skulptör, måleri
0176-176 92, 076-830 53 27
Knutbyv. 15C
761 63 Norrtälje
Catharina Bauer måleri
070-226 64 67
Brötv. 10
191 40 Sollentuna
catharina.bauer@tele2.se
Conny Berglund  grafiker, måleri
070-113 66,  070-11 36 602
Norrbyggebyv. 335
762 96 Rånäs
connyberglund@spray.se
www.connyberglund.se
Yvonne Bergman måleri
070-641 30 24
Harka Ekväg 44
761 98 Norrtälje
yvonne.bergman24@gmail.com
Barbro Bernhardsson  måleri
0176-121 94,  070-207 88 89
Vegag. 28
761 32 Norrtälje
bernhardsson.barbro@gmail.com
Jan Billman träsnidare
0176-27 99 81,  070-438 20 87
Himmine 10261
761 72 Norrtälje
jan@janbillmn.se
www.janbillman.se
Ulla-Britt Björklund bildkonstnär
073-026 09 51
Floragatan 11
761 31 Norrtälje
ub-art@hotmail.se
Birger Björnerstedt teckning, måleri, foto, text och musik
0175-913 94,  070-734 98 89
Hällsätrav. 12
76 297 Edsbro
birger@birgerbjornerstedt.se
www.birgerbjornerstedt.se
Margareta Blomberg måleri
0523-515 49,  070-216 50 78
Gerlesborgsv. 9
457 70 Hamburgersund
margareta@gerlesborg.se
mblomberg.gerlesborg.se
Charlotta Blomgren måleri
070-605 35 96
Boängsv. 54
741 92 Knivsta
chablo@hotmail.se
Michael Blum kultur
0176-185 83
Stora Brogatan 7 B
76130 Norrtälje
Vanja Brusewitz måleri
08-33 26 32,  073-044 58 56
S:t Eriksgatan 90
113 62 Stockholm
Peter Buchar måleri
076-801 81 98
Utsiktsgatan 7
523 32 Ulricehamn
pb@peterbuchar.com
www.peterbuchar.com
Anna Lisa Bäckman  författare, journalist, filmare
076-802 95 77
Dalsättra
186 97 Brottby
backman.anna-lisa@telia.com
Gunilla Börjesson  textil
0176-140 15,  070-241 32 06
Dygdens stig 6
761 40 Norrtälje
gredelina43@gmail.com
http://gredelinasyr.blogspot.com
Per Carlsson  musiker
Frötunagatan 11 A
761 45 Norrtälje
0176-22 61 43, 073-02 98 288
per.karlsson@norrtalje.se
Jenny Dahlkar måleri
070-3288366
Tuvängsvägen 27
761 11 Bergshamra
jenny.dahlkar@hotmail.com
Solveig Danell  måleri
073-387 55 31
Senapsgränd 4
182 45 Enebyberg
solveig.danell@gmail.com
Margareta Danielsson ullkonstnär
0176-22 63 10,  073-948 20 60
Vällingsöv. 38
761 71 Norrtälje
d_margareta@hotmail.com
Anders Djerf  måleri
08- 722 39 09,  073-659 52 00
Bränningev. 25  120 58 Årsta
Atelje : Södermannagatan 32, Stockholm
Sommar : Rumshamn 4764
760 42 Björkö
anders@djerf.se
www.swedishart.se/anders.djerf
Stig Edlund  skulptör, måleri
070-715 28 86
Övernäs 3142
761 75 Norrtälje
www.Hermine.se
Daniel Edoff  diplomorganist
070-834 86 91
Sveag. 45
761 44 Norrtälje
daniel.edoff@svenskakyrkan.se
Torbjörn Eklund  musiker
0176-169 60,  070-642 27 37
Vegagatan 47
761 32 Norrtälje
torbjorn_eklund@tele2.se
Ylva Ekman konstnär
0706 57 69 69
Alsviks byväg 39
760 18  Yxlan
ylvaekman@gmail.com
www.swedishart.se/ylva.ekman
Anne Ericson Gaya textil
070 242 42 33
Gamlebovägen 12
763 40 Hallstavik
anneericssongaya@live.se
Kerstin Ericsson kultur
0702 19 00 74
Stora Brogatan 12 A
761 30 Norrtälje
kerstinsepost@gmail.com
Berndt Eriksson silversmed
0176-139 11, 070-595 29 72
Flygaregatan 2D
76142 Norrtälje
Bertil Eriksson måleri
0175-720 93, 070-663 89 97
Tomta backe 11
762 31 Rimbo
mebe.eriksson@swipnet.se
Britt Pihlqvist Ericsson bildkonstnär
0176-18279, 070-4230815
Gjuterivägen 4E
761 40 Norrtälje
p-e30@outlook.com
Seija Eriksson måleri
070-550 37 72
Vigelsjöv. 3 B
761 51 Norrtälje
seijariittar@gmail..com
www.seijaeriksson.com
Gunilla Ferm  måleri
021-18 44 66,  070-385 13 05
Skolgatan 4 C
722 15 Västerås
gunilla.ferm@bredband2.com
www.fermag.se
Britt Inger Friberg  måleri, sång
0175-151 45, 0176-555 40
Floragatan 9
761 31 Norrtälje
a.friberg@telia.com
Kerstin Friberg  glasgravör
0176-28 28 28,  073-945 20 41
Styrmansgatan 1
761 40 Norrtälje
kerstinfriberg@home.se
glasgravyrer.se
Jan Frykholm  måleri, grafiker
08-85 73 54, 073-639 43 03
Rådjursstigen 1
170 76 Solna
jan.frykholm@gmail.com
www.janfrykholm.se
Göran Furuland  kultur
0176-27 97 82, 070-770 96 68
Vegagatan 18 C bv. lgh.1002
761 32 Norrtälje
goran.furuland@0176.se
Axianne Gerdman  författare
070-542 58 05
Stora Brogatan 6
761 30 Norrtälje
gerdman@telia.com
Hanna Egge Grandert
bild och mediepedagog, fotograf
073 91 30 607
Malmköpingsvägen 92
125 40 Älvsjö
hanna_grandert@hotmail.com
Johnny Grandert
kompositörmusiker, bildkonstnär
0176-18002, 070-669 30 02
Orrvägen 10
76163 Norrtälje
johnny.grandert@swipnet.se
Bengt Grandin
målare, grafiker, skulptör
Hedersmedlem

Duvvägen 1
760 49 Herräng
0175-206 06, 073-093 43 04
karin.ulfsdotter@live.se 
www.duvans.se
Chia Gröndahl  måleri
08-84 53 62
Krukmakargatan 44, 4 tr. ö.g.
117 26 Stockholm
Kalle Güettler författare
Häverövägen 183
763 94 Hallstavik
070-728 72 08, 0175-14085
kalle.guettler@telia.com

Lisbeth Gustafsson  måleri
0176-15 8 37, 070-341 26 37
Tunvägen 8 C
761 62 Norrtälje
lisbeth.mgustavsson@telia.com
Lisbeth Gustavssons Hemsida
Lena Hammar måleri
0175-508 83
Ortala bruk 7962
760 40 Väddö
l.hammar@telia..com
Marianne Hansson bildkonstrnär
070-511 98 39
Billborgsgatan 9
761 30 Norrtälje
mariannehansson19@gmail.com
Per-Arne Hansson akvarellmålare
070-591 52 59
Kvarnsandsvägen 7
764 56 Grisslehamn
pa@konster.se
Tom Hedlund författare, litteraturvetare
Vettershaga skogsväg 1
761 12 Bergshamra
0176-26 41 49, 070-254 29 08
tom.hedlund@tele2.se
Christer Hermanson musiker, kompositör
0175-63 07 16, 070-862 74 84
Norrgärdesvägen 46
760 45 Grisslehamn
Christer-hermanson@hotmail.com
Anita Hillgren Grandert bildkonstnär
0176-180 02, 070-249 65 36
Orrvägen 10
761 63 Norrtälje
ahillgrandert@hotmail.com
Sven Arne Hökenström  måleri
073-629 14 39
Rögårdsgatan 9
761 30 Norrtälje
Britta Ideström textil
0176-22 37 14
Lundmansgatan 4 A
761 45 Norrtälje
Isak Isaksson  keramik
Svensbodavägen 49
761 11 Bergshamra
073 546 07 21
isakisaksson@gmail.se
Kristina Jansson måleri, skulptör
0173- 216 61, 073-043 19 49
Trollgatan 19
742 33 Östhammar
kristinalinneajansson@hotmail.com
www.kristinajansson.se  
Lennart Jansson kultur, Hedersmedlem
0176-133 84, 0176-13546
Gjuterivägen 4 A
761 40 Norrtälje
k.l.jansson@Hotmail.com
Bengt Karlsson måleri, grafik
0175-22 5 49,  073-02 05 613
Envägen 14 A
763 35 Hallstavik
beguemkn@gmail.com
www.svenskakonstnarer.se/galleri/karlsson

Roine Karlsson
fotograf
070-314 49 43
Gräddövarvsvägen 12
760 15 Gräddö
roinesfoto@gmail.com
Sigvard Karlsson glaskonstnär
0175-62454, 070-424 22 31
Ösbyhageslingan 16 Rö
76293 Rimbo
sigvard.karlsson@home.se
Hermine Keller skulptör, måleri
0176-107 67, 0707-15 28 84
hermine.keller@gmail.comwww.Hermine.se
Leif Klitze författare
0176-575 83, 070-260 17 91
Hasselbacken 1
761 65  Norrtälje
leif.klitze@telia.com
Arne Kockum arkitekt
070 71 80 699
Luffarbacken 34
184 39 Åkersberga
poeten1909@gmail.com
Olga Kredja Smedmark grafiker, måleri
070-889 87 88
Strandvägen 56
76140 Norrtälje
olga@oksmedmark.se
http://www.oksmedmark.se/
Johannes Kroon Kärkkäinen arkitekt, måleri, ikonmålare
0760-10 28 14, 076-025 27 10
Unungeslingan 70
762 98 Edsbro
johannes.kroon@gmail.com
Margaretha Kvarby måleri
Norrtullsgatan 25 E
113 27 Stockholm
0176-268 183, 08-33 03 86, 070-35 46 90
margaretha.kvarby@gmail.com
http://margarethakvrby.com
Synnöve Lambertz måleri, textil, grafik
Angantyrsvägen 13
184 51 Österskär
08-54 06 11 20, 070-224 33 66
synnove@lambertz.se
Birgitta Lamm-Sederholm måleri
Vegagatan 22
761 32 Norrtälje
070-751 51 47
birgitta.lamm@tele2.se
Brita Lanning bildkonstnär
Döbelsgatan 53
113 52 Stockholm
073-673 12 12
brita@lanning.se
www.lanning.se
PA Larsson bildkonstnär
Liestavägen 40
762 91 Rimbo
0175-713 53, 076-162 59 69
palarsson7051@gmail.com
http://palarsson.carbonmade.com
Åke Lindelöw träslöjdare, kulturarbetare
Lundsvedja 143
742 94 Östhammar
0173-51044
ake.lindelow@slu.se
Gisela Lindholm keramik, glas, skulptur
Hargs By 65
76 021 Vätö
0176-580 82, 073-616 41 96
gisela.lindholm@gmail.com
Gunnel Wahlberg Lindstedt skrift, måleri
Sundbergs väg 7
760 17 Blidö
076-85 31 757
illuminolysuppworld@gmail.com
Lars-Åke Lindstedt måleri
Sundbergs väg 7
760 17 Blidö
076-85 31 449
larsakelindstedt@gmail.com
Dagmar Liljedahl måleri
Ladugatan 5 A
761 51 Norrtälje
0176-556 75, 070-790 54 90
d.liljedahl@telia.com
www.dagmarswayofart.se
Rune Lindberg måleri, fotograf
Jaktvägen 22
175 63 Järfälla
08-364202, 073-951 09 27
Ylva Linder bildkonstnär
Stora bagghusvägen 22
760 40 Väddö
0176-520 99, 073-719 53 30
ylva.linder@telia.com
Ditte Lindström bildkonstnär, forskare,
arkivarie för Gillet
Lundsvedja 143
742 94 Östhammar
0173-51044
ake.lindelow@slu.se
Jan Lindström måleri, konsthantverk
Kvarngärdesvägen 6
184 62 Åkersberga
08-54 06 44 28, 073-630 3 756
jan-cia@tele2.se (all info via post)
Margareta Lissmyr bildkonstnär
Kanalvägen 19
764 30 Väddö
0176-500 88, 070-509 06 13
maggan.lissmyr@telia.com
Nadja Lundvall  måleri
Roslagsv. 170
761 75 Norrtälje
aurorafisherman@gmail.com
Lennart Lusth bildkonstnär
070-327 64 08
Vagnsunda byväg 24
760 18 Yxlan
lennart@lusth.com
art.lusth.com
Ulrika Lyman måleri, journalist
070-782 18 80, 0175-600 78
G:a Norrtäljev. 256
762 92 Rimbo
Bodil Löthman måleri
0176-22 36 14, 073-674 94 55
Sandgatan 9B
761 51 Norrtälje
bodil.lothman@brevet.nu
Maria af Malmborg bildkonstnär
076-162 20 33
Fridhemsbacken 4
761 11 Bergshamra
maria.af-malmborg@norrtalje.se, langanasan@outlook.com
Kerstin Mattsson måleri
08-19 21 55. 073-389 10 10
Odlingsvägen 14
186 42 Vallentuna
kerstin@kerstiniroslagen.se
www.kerstiniroslagen.se
Lisvor Mattsson måleri
0173-30563, 070-330 25 45
Skolgatan 12 D
742 42 Öregrund
lisvor.mattsson@gmail.com
Maud Mecklin smyckesdesigner
070-211 64 83
Tranmossevägen 2
762 95 Rimbo
maud.mecklin@gmail.com
www.mecklindesign.com
Mari Melin måleri
0173-22031, 073-098 14 62
Harg Hemskogen 763
742 95 Hargshamn
marimelin@hotmail.com
Helena Mellin måleri, grafiker
076-196 12 61
Rorsbyvägen 33
762 96 Rånäs
helena.mellin@gmail.com
Katarina Millqvist måleri  
Västmannagatan 29
113 25 Stockholm
08-54 54 30 20, 073-260 30 93,
0176-40052
millqvist.katarina@gmail.com
Harry Modin skulptör
0176-504 15
Vinterviksvägen 63
117 65 Stockholm, sommar: G:a Grisslehamn 760 40 Väddö
Anna Maria Muhr måleri, skulptur
Holändargatan 40
113 59 STockholm
08-329 928
Aino Myllykangas-Taipaleenmäki
måleri, grafiker, skulptör
Garnviksvägen 48
184 42 Åkersberga
08-54 06 67 43,  070-267 39 46
myllykangas.aino@gmail.com
svenskakonstnarer.se
www.ainomyllykangas.se

Åke Nordberg måleri
Svanbergavägen 27
761 73 Norrtälje
0176-22 93 29, 076-807 78 55
ake.nordberg@live.se
Bengt Norling träkonstnär
Bergshamrabyväg 26
760 10 Bergshamra
0176-26 1495  070- 687 76 67
ragnarsborg@telia.com
Ulrika Palme fotograf
Vettershaga skogsväg 1
761 12 Bergshamra
0176-26 41 49, 070-281 90 66
ulrika.palme@tele2.se
Hans Pettersson bildkonstnär
Gransätersvägen 4 B
761 32 Norrtälje
0176-124 96, 070-322 03 38
hp.norrtalje@gmail.com
Lillian Roos-Ahlforn måleri  
08-39 474, 0176-414 59, 070-955 70 74
Forshagagatan 74
12 331 Farsta
Nybyvägen 3
760 15 Gräddö
www.lillianroosahlforn.se
roos_ahlforn@hotmail.com
Heléne Rådbrink  bildkonstnär
0176-26 60 22
Grovsta Byväg 9
761 93 Norrtälje
helene.radbrink@outlook.com
Lennart Rådbrink  bildkonstnär
0176-26 60 22, 010-473 50 84
Grovsta Byväg 9
761 93 Norrtälje
lennart.radbrink@outlook.com
Staffan Sandler  måleri
Björklundavägen 14
756 46 Uppsala
0176-860 61, 070-757 42 12
staffan@sandler.se
www.astridsbilder.dinstudio.se
Eivor Schenning tecknare, målare
08-755 15 56, 070-38 99 601
Vendevägen 5 E
182 69 Djursholm
Ateljé: Fjällgatan 23,
116 45 Stockholm
08-644 50 91
Sommarbostad: Nygården Skenninge
Pl 4289, 760 42 Björkö
eivorschehnings@gmail.com
Per Silén måleri, grafiker, skulptör
176-230432, 070-492 96 97
0768-456 884
Sjövedavägen 19
761 76 Norrtälje
artcops@telia.com
Ann-Catherin Sjöblom fotograf
070-288 61 13, 0451-20 711
Hantverksgatan 4
280 20 Bjärnum
ancan@live.se
Mona Sjöström måleri
070-86 19 120,  0176-188 44
Hantverkargatan 9E
monasi.sjostrom@gmail.com
Susanne Sjöström  bildlärare,  måleri
Östermalmsgatan 75
114 50 Stockholm
08-660 59 65, 076-216 07 04
sommar: Dyvik 3:223
Fiskebyvägen 74, 760 21 Vätö
susanne.sjostrom@gmail.com
Astrid Sköldebring  måleri
Fiskaregatan 3
761 40 Norrtälje
073-154 60 30
askoldebring@gmail.com
www.astridsbilder.dinstudio.se
Bella Skogh måleri
Finstavägen 135
762 91 Rimbo
070-147 67 09
skoghb@yahoo.se
Per Ström  måleri
0176-23 23 63,  070- 560 54 85
Blåsippestigen 6
764 93 Väddö
Mikael Sunnerstrand  måleri
Järsjö Byväg 48
763 91 Järsjö
0175-500 93    070- 572 53 40
mikael.sunnerstrand@swipnet.se
www.ateljesunnerstrand.com
Elena Struwe  måleri
Åsögatan 125
116 24 Stockholm
070-939 45 31
galleri.parlan@gmail.com
Ami Stål smyckesdesigner
Skördevägen 12
761 41 Norrtälje
073-353 16 36
ami.stal@hotmail.com
Ulla Svedjerud akvarell 
070-625 66 84, 08-717 66 84
Torsvägen 3
133 38 Saltsjöbaden
ulla.svedjerud@telia.com
Ellen Söderberg  måleri
070-441 49 35
Vigelsjövägen 16 D
76 152 Norrtälje
soderberg.ellen@gmail.com
Gitte  Söderbäck  textil
0175-140 85, 0736 26 05 80
Häverövägen 183
763 94 Hallstavik
gitte.soderback@telia.com
Taipaleenmäki Jussi skulptur, grafik, måleri
08-540 667 43
Garnviksv. 48
184 52  Åkersberga
jussis@hotmail.se
www.jussitaipaleenmaki.se
Carin Tehler  måleri
070-818 72 94
Ester Grönblads väg 12
760 19 Furusund
carin_tehler@hotmail.com
Maria Thorin grafik, skulptur
0176-23 49 49, 070-578 18 34
Hargs byväg 7
760 21 Vätö
maria.thorin@live.se,
www.mariathorin.com 
Mary-Ann Thysell poet 
0176-195 95, 070-298 60 96
Bergsgatan 14 C
761 42 Norrtälje
mary_ann_roslagen@yahoo.se
Monica Torehammar  måleri, skulptur
08-754 49 91, 070-720 06 40
Sveavägen 83, 113 50 Sthlm
Sommar:  Lisslövägen 90,
76193 Norrtälje  0176-26 94 75
monica@torehammar.se
www.torehamar.se
Carl-Olof Tronje måleri, grafik, teckning
070-328 63 70
Gottstavägen 20
763 41 Hallstavik
co.tronje@telia.com
http://tronje.wix.com/tronje
Toomas Tuulse kompositör, arkitekt
0175-314 85, 070-870 61 01
Grisslehamnsvägen 351
764 91 Väddö
toomas@tuulse.se
Elin Ulman måleri, foto  
073-600 11 19
Spillersboda, Boda Strandväg 52
761 97 Norrtälje
elin.ulman@gmail.com
www.elinulman.eu
Gerd Vading akvarell, poet
0173-215 49, 0702-21 28 72
Konvaljegatan 1
742 33 Östhammar
gerd.vading@gmail.com
http://www.konstkvarteret.se/user/index.php
Sofia Wahl måleri, textil
070-783 99 20
Blekingegatan 12
118 56 Stockholm
wahlsofia@gmail.com
www.sofiawahl.se
Rose Marie Widercrantz måleri
0176-521 82
Norrtäljevägen 18
76430 Väddö
Carina Widlund 
073-536 24 60
Grossgärdsgatan 38
761 44 Norrtälje
carina_widlund@hotmail.com
Harriet Wilde bildkonstnär
070-266 75 78
Vretabacke 8
761 97 Norrtälje
harrietelinawilde@gmail.com
Britt Åman måleri
070-334 71 36
Bruksgatan 15B
763 93 Skebobruk
annan.britt@telia.com
www.brittaman.se